Źródło: www.opusdei.pl
Różnica między wiarą a niewiarą w Jezusa Chrystusa nie polega tylko na zrozumieniu Jego słów, ale na uznaniu Jego Bóstwa i Jego człowieczeństwa, na rzeczywistym spotkaniu z Nim i na uznaniu Go za naszą drogę, prawdę i życie.
Państwa cieszą się ze swoich bohaterów, a narody wspominają ich osiągnięcia o różnym charakterze: artystycznym, wojennym lub innego rodzaju. Mauzolea przypominają premierów, królów albo genialnych odkrywców, natomiast ulice, aleje i place noszą imiona malarzy, muzyków, artystów...
Kiedy rzuca się spojrzenie na historię, pośród jej cieni wznoszą się świetlane postaci, które wywyższają ludzkie serce. Niezwykli ludzie, którzy, na przykład, spowodowali postęp w nauce, od którego nie ma odwrotu, jak Kopernik lub Newton; badacze sumienia, którzy pozostawili nam trwałe świadectwa głębi ludzkiego serca, jak Augustyn z Hippony czy Fiodor Dostojewski; albo myśliciele religijni, którzy pogłębili relację człowieka z Bogiem i z jego otoczeniem: moralność, kult, społeczeństwo. Znajdują się tam również postaci, które wywoływały zdziwienie i były prześladowane za swoje nauki jak niektórzy prorocy Starego Testamentu, a nawet Sokrates w starożytnych Atenach. Niemniej jednak wiara chrześcijańska ma śmiałość mówić, że jej Założyciel jest kimś nieskończenie większym niż zwykłym przywódcą religijnym. Jak należy to rozumieć?
Dlaczego uczynił się równym Bogu?
Jeżeli chcemy zrozumieć postać Jezusa Chrystusa, przynajmniej w taki sposób, w jaki On sam Siebie przedstawi, i w taki sposób, w jaki rozumiemy Go my, chrześcijanie, w żadnym wypadku nie można interpretować Jezusa Chrystusa jedynie jako przywódcy religijnego, który zakotwiczony w przeszłości, wciąż naucza ze swojej katedry historii na temat prawd uniwersalnych jak miłość bliźniego albo miłosierdzie w stosunku do słabych. Chrystus jest Czymś więcej, jest Kimś więcej. We wprowadzeniu nas w tę tajemnicę może pomóc konkretna historia, która wydarzyła się niecałe sto lat temu, a której bohaterkami są dwie kobiety: matka i córka.
Edyta Stein była niemieckim filozofem pochodzenia żydowskiego z początków XX wieku. Cechowała się niezwykłą inteligencją, szybko zaczęła zajmować się działalnością uniwersytecką i pracowała z jednym z najwybitniejszych filozofów XX wieku — Edmundem Husserlem...